W piątek 27 października br. w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, odbędzie się wykład prof. dr. hab. Remigiusza Pośpiecha – dyrektora Instytutu Muzykologii UWr – pt. “Nie tylko nauczyciel Fryderyka Chopina. Wkład Józefa Elsnera (1769-1854) w rozwój polskiej kultury muzycznej”.

Na stronie NFM można znaleźć następujące informacje:

Strona NFM

Józef Elsner (1769–1854) zaliczany jest powszechnie do najwybitniejszych przedstawicieli kultury muzycznej w Polsce I połowy XIX wieku. Jawi się nie tylko jako doskonały pedagog, spod skrzydeł którego wyszło wielu wybitnych twórców (z Fryderykiem Chopinem na czele), ale też jako twórca szkolnictwa muzycznego w Polsce czy w końcu – czołowy w tym okresie kompozytor. Jego twórczość, bogata i różnorodna pod względem gatunków i form muzycznych, wciąż nie została jeszcze w pełni poznana i doceniona. Wśród skomponowanych oper, symfonii, utworów fortepianowych, kompozycji przeznaczonych na różne składowo zespoły kameralne, kantat i pieśni na szczególną uwagę zasługują kompozycje religijne, przez wielu uważane za najwartościowsze w jego bogatym dorobku, których zachowało się około sto pięćdziesiąt. To właśnie w środowisku wrocławskim Elsner kształtował swoją osobowość muzyczną. Jako twórca wskazywał nowe możliwości i drogi rozwoju muzycznej twórczości religijnej i świeckiej. Jego zasługą było przeszczepienie do kraju najnowszych prądów muzyki europejskiej oraz idei kompozytorskich powstałych w innych, o wiele bardziej rozwiniętych środowiskach. Sylwetkę Józefa Elsnera przybliży podczas wykładu prof. dr hab. Remigiusz Pośpiech.

Prof. dr hab. Remigiusz Pośpiech – muzykolog, dyrektor Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego (od 2020), członek oraz przewodniczący licznych rad naukowych oraz serii wydawniczych. W badaniach naukowych koncentruje się na muzyce polskiej XVII–XIX wieku (ze szczególnym uwzględnieniem twórczości religijnej), dziejach kultury muzycznej Śląska oraz problematyce muzyki liturgicznej po Soborze Watykańskim II. Jest autorem ponad 300 publikacji w tym dwóch monografii (Bożonarodzeniowa muzyka na Jasnej Górze w XVIII i XIX wieku oraz Muzyka wielogłosowa w celebracji eucharystycznej na Śląsku w XVII i XVIII wieku) oraz ponad 20 prac zbiorowych (m.in. Józef Elsner. Życie – działalność – epoka i Marcin Józef Żebrowski. Kompozytor i muzyk kapeli jasnogórskiej) oraz wydań źródłowych (dzieła M.J. Żebrowskiego, J. Elsnera i S. Moniuszki), szeregu komentarzy naukowych do płyt CD, a także audycji radiowych poświęconych kulturze muzycznej.