W środę 13 czerwca br. studenci muzykologii UO uczestniczyli w wyjeździe studyjnym do Katowic. Pierwszym miejscem, które odwiedzili było Muzeum Organów Śląskich mieszczące się w budynku Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Studenci wysłuchali prelekcji prof. Juliana Gembalskiego, założyciela muzeum, na temat śląskiej tradycji budownictwa organowego oraz konieczności ocalenia zachowanego dziedzictwa.

Drugim miejscem spotkania naszych studentów z prof. J. Gembalskim, był kościół Opatrzności Bożej w Katowicach-Zawodziu, gdzie zostały zbudowane organy w stylu francuskiego baroku. Profesor zaprezentował możliwości brzmieniowego tego instrumentu.

Ostatnim miejscem spotkania była sala koncertowa nowej siedziby Narodowej Orkiestry Polskiego Radia w Katowicach, gdzie zostały zbudowane ponad 100-głosowe organy, które również zostały zaprezentowane przez prof. Juliana Gembalskiego.

Oto krótka relacja fotograficzna z tego wydarzenia