Katedra Muzykologii Uniwersytetu Opolskiego przy współpracy z wydawnictwem SINDRUK-DIMK z radością prezentuje pierwszy numer nowej serii wydawniczej Creare et cantare, która zainicjowana została z okazji X-lecia istnienia Muzykologii Uniwersytetu Opolskiego pod redakcją Eweliny Szendzielorz i Andrzeja Prasała. Jej ideą stała się chęć stworzenia przestrzeni sprzyjającej wzajemnej wymianie myśli i doświadczeń inspirowanych szeroko pojętą tematyką śpiewu, począwszy od sztuki tworzenia, poprzez proces odtwarzania, aż po naukową refleksję nad zagadnieniami ukrytymi w dźwiękach, ich konstrukcjach i współbrzmieniach. Pierwszy tom nowej kolekcji współtworzą przedstawiciele środowisk naukowych z różnorodnych polskich ośrodków, dyrygenci, kompozytorzy i wykonawcy muzyczni przybliżający swoje wieloaspektowe spojrzenie. Niniejsza publikacja dedykowana jest śp. ks. prof. Ireneuszowi Pawlakowi, wybitnemu muzykologowi i kompozytorowi, zmarłemu 15 lipca 2020 r. Zapraszamy do wspólnego odkrywania Piękna pisanego dźwiękiem!